
Walter Fisher 1865-ben született. Nem most volt, hanem lassan 150 éve. Mégis megemlékezem róla. Ennek oka, hogy átrajzolta a világtérképet. Vagyis inkább nem ő, hanem Isten különös kegyelme, aki misszionáriusként elküldte Afrikába, hogy útjára indítson egy ma is működő keresztyén missziót.
A testvérgyülekezeti mozgalom (brethren movement) több száz éve indult útjára. Isten különös kegyelme folytán keresztyének ezrei kezdték el, még odaadóbban olvasni a Bibliát. Teljes átéléssel, várva Isten üzenetét. Ennek következményeként közösségek alakultak világszerte. Walter Fisher szülei a Greenwichi, Gorge Street Hall nevű gyülekezetbe jártak. A családi asztalnál gyakran fordultak meg vendégek: többek között Robert Chapman és Henry Groves is, akik a misszió gondolatát korán elültették a fiatal emberben.
Miután Walter elvégezte az orvosegyetemet, misszionáriusként nekivágott Afrikának. 1888-ban indultak útnak először. Éveken keresztül a mai Angola területén tevékenykedtek, majd néhány otthon töltött év után mélyebben hatoltak be a kontinensre és megalapították a Kalene Missziót, ahol kórházat, iskolát és postahivatalt alakítottak ki.

A Fisher házaspár története nagyon tanulságos. Hosszú lenne részletezni a fenti könyvben leírt eseményeket, egy biztos, sok szenvedésen és megpróbáltatáson mentek keresztül, hogy végre elérjék céljukat. Ajánlom a könyvet azoknak, akiket ez bővebben is érdekel (szívesen kölcsönadom).

Először fent a hegyen (Kalene Hill) építettek fel néhány épületet még 1908-ban. Majd az 1950-es években a hegy aljában egy modernebb kórház alapjait tették le. Itt van jelenleg is a létesítmény, ahol 180 ágyon gyógyítanak betegeket.
A teljes misszió nemcsak a kórházat jelenti, hanem a közelben található egy jól működő iskola: Sakeji School (a Sakeji nevű patak partján). A kórház mellett található egy kisebb “légibázis” (CMML Flight Service). Nem messze Walter Fisher leszármazottai egy farmot üzemeltetnek (Hillwood Farm), ami ellátja az iskolát és a missziót. Ott egy árvaház is működik. A kórház mellett pedig a Zambiai Eü. Minisztériummal együttműködve egy nővér-iskola is üzemel.
Befejezésül néhány fotó:





Köszönjük, Zoltán, hogy ennyire élővé tetted számunkra élményeidet, Zambiát, olyan,mintha mi is utaztunk volna Veled egy kicsit.Üdvözlettel: Detrik család