A jó egyetemi jegyzet, a didaktikus egyetemi tankönyv nem mindig adatik meg a hallgatónak. Ilyenkor pótoljuk jegyzetekkel. Ma már szkennelünk, nyomtatunk, .pdf-ben letöltünk, igazi kis példányszámú “desk top publishing” (DTM). Néhány éve? Fénymásoltunk. Mit, a szorgalmas csoporttárs jegyzeteit.
Ki hitte volna, hogy száz éve is elkövettek hasonló huszárvágást, ha nem volt megfelelő tankönyv. Felleltem egy ilyen sokszorosított kézzel írt anatómia jegyzetet. Háborús idők jártak, az Első Világháború végén vagyunk.

Ha már a múlt század elején találtuk magunkat hirtelen, akkor hadd osszam meg még két könyv élményét: Thanhoffer Lajostól tanultak Magyarország akkori nagy anatómusai még az 1800-as évek végén. Ez az ember félelmetes precizitással dolgozott, amit mutat a mikroszkópokról szóló tankönyve:

Így tudta elkészíteni összehasonlító anatómia tankönyvét 1886-ban.

Sajnos ez nem orvosi anatómia volt, így 1917-ben már szükség volt az előadások hűséges jegyzetelésére.