Vízipók-e a molnárka? – Balsamo I/1

Kétszer hétszáz oldal (zöld-első kötet, piros-második kötet)
Kétszer hétszáz oldal (zöld-első kötet, piros-második kötet)

Alexandre Dumas nagy dumás, nem kétséges. Könyvei világszerte ismertek, szinte mind magyarul is megjelent. Talán kevésbé ismert műve a Joseph Balsamo, aminek az alcíme: Egy orvos feljegyzései… Hát az első kötet alapján (ami önmagában is több mint 700 oldal) ez nem fedi a valóságot. Joseph Balsamo inkább egy varázsló, mágus, mint orvos. De erről majd egy másik bejegyzésben. Hogy jön ide akkor a címben szereplő kérdés?

A trónörökös VI. Lajos nagyapjára, XV. Lajosra vár Versailles Ingaórák termében. Közben szemügyre veszi az órákat, amelyet saját maga is nagy örömmel – hobbiként – javít. Éppen egy szép példányt vizsgál: “Aztán, hogy erről az oldalról alaposan megvizsgálta, ismét elölről vette szemügyre, figyelte a számjegyeken sebesen tovasuhanó másodpercmutatót, amely olyan volt, mint mikor vízipók fut hosszú lábaival a tavak és források vizének felszínén, meg sem borzolva a folyékony kristályt, amelyen szánkázik szüntelenül.” —érdekes, hogy az angol fordítás azt mondja like those flies, tehát talán inkább molnárkára gondolhatott, bár az eredeti francia, aminek nem tudok utána nézni. Azaz mégis, még jó, hogy a googlebooks-on ilyen régi klasszikusok megvannak (itt). Szóval az eredeti is azt mondja: légy (mouche).

A címben szereplő kérdésre a válasz: nem. A vízipók ugyanis a búvárpók, ami nem úszik a vízen, hanem légbuborékkal a fenekén merül alá. Ez a kérdés egyébként gyermekkorunk kérdése. Amikor néhány gyerek a tó szélén állva látja a víz felszínén korcsolyázó rovarokat, akkor valaki felkiált: vízipók! Pedig: nem!

"Ez a vízipók, egy csodapók"
“Ez a vízipók, egy csodapók”

A Vízipók csodapók c. magyar rajzfilm szenzációs. Ezt nyilván nem okostojások internetes kritikái alapján mondja ki az ember, hanem látja, hogy hogyan ragad magával generációkat ez a mű. Egy remek összefoglaló olvasható a http://pintada.blog.hu/ posztjában.

Molnárka, vagyis molnárpoloska. Ezek is szerepelnek a fent említett rajzfilmben, de ellentétben a főszereplő búvárpókkal, aki alámerül, ők a víz felszínén jégkorongoznak. Érdemes megnézni a filmsorozatot újra: ha más nem, a YouTube-on is fenn van jó néhány rész (link itt).

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s