
Egy szakmai bejegyzés, nem csak szakembereknek, mert érdekesség:
A Clostridium difficile nevű baktérium ezrek, sőt milliók halálát okozza világszerte, méghozzá azzal, hogy súlyos bélfertőzést, illetve az ebből kiinduló vérmérgezést (sepsis) okoz. Néhány éve “sláger” lett, vagyis elöntötte az Egyesült Államokat és Európát is az únevezett “oh-twenty-seven” (027) ribotípusú törzs (a clostridium egyik fajtája).
Miért írtam ki betűvel, angolul, hogy “nulla-huszon-hét”? Azért, mert a megjelölésben nulla szerepel. Mégis, tévesen a magyar, szakmai nyelvhasználatban sokan úgy emlegetik, hogy “o” (vagyis ó, mint betű) 27-es Clostridium difficile. A zavar onnan jön, hogy a nemzetközi konferenciákon röviden nem “zero-twenty-seven”-nek, hanem a telefonszámokhoz hasonlóan “oh-twenty-seven”-nek ejtik ki. Helyesen magyarul: nulla-huszonhetes ribotípusú klosztridium difficile fertőzés.
A téves kapcsolásban az is közrejátszik, hogy pl. az Escherichia coli nevű baktériumnak vannak szerotípusai, amiket “O” (vagyis ó) betűvel jelölünk: pl. az O157 hamburger által terjesztett járványt okozott, az O124 remek vérzéses bélfertőzést tud okozni gyermekekben stb. Ebben a jelölésben természetesen betűről van szó, de ismét hangsúlyozzuk, a clostridium nem ó, hanem nulla. Egy aljas, öldöklő baktérium, ami folyamatosan szedi áldozatait és nagyon nehéz vele elbánni.