
A kis inverteremmel 1,6-2,0 pálcával gyógyítom össze a dolgokat
Bocsánat, a pálcát. Nem mindegy! A pákát a forrasztásnál használjuk (megjegyzem, a Robotok c. animációs film egyik kulcsszereplője Főpáka úr – angolul Bigweld – welding: hegesztés, forrasztás – remek családi mozi!), a hegesztésnél viszont pálcát használunk. Ezt is elő kellett vennem, mert…
…térjünk vissza a háztartáshoz: a szükség nagy úr. Időnként egy-egy törött eszközt meg kell forrasztani. Mivel a forrasztás elég gyengécske kötést biztosít, pláne nagyobb terhelést igénylő fémtárgyaknál, ezért időnként elő kell venni a hegesztő szettet. Igaz a mondás: Mi a forrasztás? – Kis hegesztés. – Mi a hegesztés? Nagy forrasztás. (Ezt a mondást apósomtól tanultam, aki régi szaki már… ezen a területen is. Ezúton köszönöm, hogy kileshettem, hogyan csinálja!)

Édi-bédi inverter, magam is ezt használom.
Persze, így pár év, meg két fémből készült lugas után az ember könnyen beszél, mégis azt mondom: Nem nagy vasziszdasz (Was ist denn das? – német, fordítása: És akkó mi va’?). Meg lehet tanulni, amatőr szinten. Sőt, tovább megyek, a fiúknak technika órán kötelezővé tenném az alapokat. Bocsánat a nemi szerepek hangsúlyozásáért, lányok is megpróbálhatják.
A legfontosabb, hogy legyen egy kis készletünk. Egy háztartásban, ahol csak ritkábban van szükség hegesztésre, ott fölöslegesnek tartom a céós (CO2), védőgázas hegesztő, sőt, a nagy böszme, klasszikus hegesztő trafó beszerzését. Mert ezekkel ellentétben egy inverteres készlet 30-40 ezer forint között is megvásárolható. Ennek a transzformátornak az a lényege, hogy kicsi, könnyű – persze nem nagy teljesítményű, legalábbis az olcsó -, akár vállra is akaszthatja az ember, így létrán, állványon is lehet vele dolgozni. A nagy trafók alatt összeszakadna minden. 🙂
“Az inverteres hegesztő előnyei: Könnyebben lehet ívet fogni, kevésbé gyakorlottak is gyorsan elsajátítják a használatát. Ha a pálca letapad, a vezérlés leszabályozza az áramot, így nem fog tönkremenni a hegesztés. Ez a gyakorlatban nem csak könnyebb hegesztést, hanem vékonyabb anyagok hegeszthetőségét is jelenti. A 20kHz körüli technológia miatt elegendő a szokásosnál jóval kisebb transzformátor is, így az inverteres hegesztőkészülékek kb. 4-8 kg súlyúak. Könnyen szállíthatók, magasban való munkavégzés esetén akár vállra is akaszthatók.”—írja a szerszamkell.hu
Néhány alapszabály
Ne strandpapucsban vagy szandálban hegessz, mert megcsípi a bőröd a lepattanó szikra. De ugyanígy nem javaslom, hogy gumicsizmában vagy olyan cipőben, bakancsban hegessz, amibe a nadrág szárát betűröd. A lepattanó olvadt fém ugyanis a gravitáció hatására beleszalad a cipődbe, gyorsan megtalálja az utat a lukakban és bizony kellemetlenül tud égetni. Már tapasztaltam. Szóval: egy surranó és egy vastag farmer, ami kívülről befedi a bakancs szárát, megfelelő. (Mosolyogtam is a surranómon: ha mesélni tudna – néha hegesztő cipő Egerben, néha bakancs a bozótban, Zambiában.)
Megéri hegesztő-kesztyűt használni… szerintem legalábbis. Ennek az a lényege, hogy olyan hosszú a szára, hogy az egész alkart fedi, ráadásul vastag bőr és nem ég át. Bevallom, mindig felveszem. Annak, akinek kemény bőr van a kezén, az más. De nekem gyenge… ilyenek ezek az orvosok.
Mi van a kar többi részével? Hát igen, lehet rövidujjú ingben, meg sortnadrágban hegeszteni, de kellemetlen, ha megcsíp az olvadt fém, ahogy fentebb írtam.

Megéri a befektetést, megkönnyíti a munkát a stabil fejpánt…
Hát a sisak vagy pajzs? Fontos pont! Megéri beruházni egy jobb minőségű, pánttal fejre erősíthető változatba, mert nagyban megkönnyíti a munkát. Stabilan áll az arc előtt (szabad mindkét kéz), a kis ablak – a sötét üveggel – pedig egy mozdulattal felhajtható. Itt jegyzem meg, hogy az üveg olyan sötét, hogy csak jó fényviszonyok között lehet átlátni rajta. Ezért fontos az anyag megfelelő megvilágítása a hegesztésnél. Persze, amikor az ív húz, akkor már van fény, de amíg a pálca odaér, addig egy sötétebb helységben csak kapirgálunk, kukucskálva a sötét üvegen (ezért kell a gyakorlat, nem pedig a célzóvíz) a pajzs mögül.
Remélem a hozzám hasonló amatőr hegesztőknek hasznos tanácsokkal szolgáltam, a többiek pedig kedvet kaptak ahhoz, hogy ha a szükség megkívánja, akkor nekilássanak a szikra hányásának – de csak megfelelő felkészülést követően! Nagy élmény – az első néhány alkalommal az ember adrenalinja is felszökik – amikor nekitoljuk a pálcát és felszikráznak a fémek!
Na, a legfontosabb dolog! Majdnem elfelejtettem, de talán éppen azért, mert természetes. A hegesztésnél igen nagy az áramerősség, úgyhogy ne zárjuk az áramkört a testünkkel vagy más testrészünkkel, mert ha megcsap, akkor nem biztos, hogy túléljük. De nem szeretnék senkit elrettenteni! Óvatosnak és precíznek kell lenni. Ez is egy alapszabály.
One response to “Újra elővettem a pákát…”