Micsoda? Napéjegyenlőség. Érdekes esemény, a dátum változik ugyan a naptár szerint, de csillagászati szempontból mindig ugyanakkor van: ha a nap éppen az egyenlítőn delel. Az angol szó: Equinox. 1978-a írunk, amikor Jean Michell Jarre belelendült a munkába, hírnevet szerzett, és az 1977-es Oxygène c. albumot követte az Équinoxe (Napéjegyenlőség). Számtalan természetfilm aláfestő zenéjeként használták Jarre szerzeményeit. Bár az elektronikus hangzás elsőre ijesztő, mégis harmónikus.
Az első számítógépes játékok egyike volt a Loco (Locomotive). A Commodore 64-esek jelentek meg akkor: az 1980-as évek elején. Sosem felejtem el, akkor nyílt ki az én szemem is a számítógépekre. Mejelentek a ZX81-esek, a Spectrumok, a HT-k, később az Enterprise. Az Atari-k és a Videoton “video”-játékok kezdtek elterjedni. A kis számítógépeket BASIC nyelven programoztuk, nagy lelkesedéssel. A PC-k még gyerekcipőben jártak, az XT-k voltak piacon, amiben nem volt winchester, hanem a 360kbyte-os floppykról indult a DOS.
A televízióban volt egy műsor, ami BASIC programozással foglalkozott. Az ÖT-LET Magazin BIT-LET melléklete alapján készítették. Egy nagybajuszú figura magyarázta a programozási nyelv alapjait. A végén pedig érdekességeket mutattak be. Így került néhány perc erejéig műsorra a Loco. Ennek a zenéje az Équinoxe Part 5. Érdemes meghallgatni mind a kettőt:
Loco (klikk) – eredeti Eq Part 5 (klikk)
Még egy kis nosztalgia: Impossible Mission (klikk – részlet). Az első ugrálós-felfedezős-kalandozós játék. Nem, nem a Mission Impossible film alapján készült (Tom Cruise). A történet gyökere közös, de míg a C64-es program a 80-as évek elején jelent meg, a film tizenegynéhány évvel később.
Ötlet: az Atari emblémát 25 év után láttam újra, méghozzá a számítógép képernyőjén: a Ballance nevű ügyességi játék nagy népszerűségnek örvend idősebb fiaim körében. Magam is megcsináltam néhány pályát. Vicces egy program és nagy ötlet volt, hogy elkészítették.